Escrima Tarihi Beşiktaş Ebmas

Escrima veya Eskrima , Kali veya Arnis de Mano veya hatta FMA (Filipino Martial Arts) olarak da bilinen eski bir Filipinli dövüş sisteminin adıdır .

Öğretilen temel teknikler son derece basitleştirilmiştir. Kısa bir eğitimde, eğitmek için çok az zaman harcanan, yalnızca en basit teknikler aslında savaşta etkin olarak kullanılabilen tekniklerdir. Bu, herhangi bir askeri eğitim olmadan, yerli kabilelerin sakinlerinin kendilerini diğer kabilelerden ve hatta yabancı orduların saldırganlığından savunmasını sağladı.

TARİHİ

Filipin dilinde “Escrima” Tagalog, İspanyol “esgrima” veya “scherma” ile aynı anlama sahiptir. Batı dünyasının Escrima ile ilk tarihi teması, altıncı yüzyılın başlarında büyük denizciler tarafından keşfedilen “yeni dünyalar” ın keşfedilmesini izleyen ilk sömürge fetihleri ​​döneminde gerçekleşiyor. İspanyol “conquistadores” Filipinler’e ulaştığında, kendilerini savunmak için geleneksel silahlar kullanarak kendilerini bekleyen savaşçı kabileler buldular. Özellikle Ferdinand Magellan, 1521’de Mactan savaşında Baş Lapu-Lapu tarafından öldürüldü: Bu, seyahat günlüğünde, yerlilerin Magellan’ı mızrak ve nasıl öldürdüğünü açıklayan bir “büyük terciado” ile tanımlayan aynı Pigafetta’dır. korkutucu, ama daha büyük) “. Fetihten sonra İspanyollar, yerli çit sanatını (ancak danslarda ve popüler ritüellerde gizli kaldı) İspanyol eserleri ile değiştirdi. Modern kali hala İspanyol etkisinden etkileniyor.
Birçoğu Escrima’nın kökeninin kökleri Kun Tao ve Silat’ta bulunan Endonezya dövüş sanatlarında bulunduğuna inanıyor. Kun Tao (kelimenin tam anlamıyla yumruk yolu), Ch’uan Fa’nın (Batı ve Hong Kong’da Kung fu terimi ve modern Çin’de Wu-shu olarak bilinen) bildiği gelişmelerden biri değil. Silat, Hindistan yarımadasının ve Endonezya’da 13. yüzyıla yerleşen Arap halkının dövüş sanatları tarafından benimsenen hareketlerden kaynaklanmaktadır. Üstelik, on dördüncü yüzyıldan başlayarak, Müslüman nüfusun yerleşimi, İspanyolların gelişiyle durdurulan bir istila olan güney Filipinler’de de başlamıştır: bugün bile Filipin takımadalarının güney adaları, Müslümanların “moros” nüfusunun yaşadığı yerlerdir.
Gerçekte, Filipinli dövüş sanatlarının sayısız tarzı, tarih boyunca birbirini başarmış Filipinler’in çeşitli fatihleri ​​tarafından getirilen dövüş sanatlarının tekniklerini ve motor kalıplarını emmiştir: Hintliler, Araplar, İspanyollar (Portekizce ve İtalyanlar eşliğinde), Amerikalılar , Japonca.

Kaynak: http://it.wikipedia.org/wiki/Escrim